Кабельна система та компоненти – навіщо і куди?

Будь-яка структурована кабельна система складається з ключових компонентів і від якості залежить працездатність і надійність всієї кабельної системи. Компоненти СКС призначаються для з’єднання всіх віддалених клієнтів мережі до спільної інформаційної мережі та є середовищем для передачі даних, голосу або будь-якої іншої інформації.

Конектор – пристрій, функція якого є з’єднання кабелю з вилкою. Найпоширенішим у сучасних комп’ютерних та телефонних мережах стали конектори з уніфікованим фізичним інтерфейсом Registered Jack (RJ). З’єднання комп’ютерного обладнання відбувалося за допомогою гнізда стандарту RJ 45, а для з’єднання телефонного обладнання використовують штекер RJ 11 та RJ12.

Конектори поділяються на типи які мають особливі характеристики, основними з яких є відсутність або наявність екрану і категорія. Категорія конектора – це параметр, який вказує на пропускну здатність конектора та швидкість передачі даних. Найпоширеніший конектор в даний час це конектор RJ45 категорії 5е. Максимальна пропускна смуга частот у цій категорії становить 125MHz, а швидкість підключення та передачі даних досягає 1 Гб/с. Такої швидкості достатньо для більшості домашніх та офісних завдань.

Поширюється стандарт RJ також на розетки. У таких пристроях найчастіше можна зустріти гніздо RJ 45, яке використовується для з’єднання електронно-обчислювальної машини з мережею. Для з’єднання з телефонною мережею використовуються розетки RJ11 та RJ12. Установка розеток RJ можлива як внутрішня, так і зовнішня. Накладна розетка RJ45 дуже зручна у монтажі, але не завжди може підійти з погляду естетики. Внутрішня розетка має привабливий вигляд, але т.к. такий тип розеток передбачає внутрішній монтаж кабелів, потрібен ретельніший підхід до проектування майбутньої мережі.

Модуль інформаційний RJ45 – це пристрій, який можна використовувати як частину розетки або модульної патч-панелі. Так як такий елемент встановлюється в мережні пристрої, його називається модуль “вставка” Rj45. У продажу представлені модуль-вставка Rj12, призначена для телефонних мереж.

Модуль Keystone RJ45 8P8C з одного боку має гніздо для обтисненого кабелю, а з протилежного боку – IDC конектор підведеним до нього кабелем. Невеликий розмір модуля дозволяє використовувати його у різних пристроях.

Залежно від вимог пропускної спроможності структурованих кабельних систем необхідно вибирати категорію модуля. Найчастіше категорії 5е достатньо для вирішення більшості завдань. При побудові мережі з підвищеною вимогою до пропускної спроможності може знадобитися обладнання категорії 6 або категорії 7.