Опубліковано

Що таке патч-панель?

Комутаційна панель виконує дві основні функції – забезпечує контакт між активним обладнанням, а також дозволяє організувати структуровані кабельні системи. Вираз “Патч-панель” прийшов до нас з англійської мови та використовується як професійний жаргон. Комутаційна панель входить до переліку пасивного мережевого обладнання СКС.

Патч панель – це пристрій, у якого на передній стороні знаходиться достатня кількість портів RJ45. Через ці порти підключаться мережні пристрої за допомогою патч-кордів. А з протилежного боку патчпанелі знаходяться конектори IDC, кожен із яких підключений відповідно до переднього роз’єму. Для фіксації кабелю в патч-панелі за допомогою спеціального інструменту необхідно втиснути жили між контактами. Фахівці такий вид інструменту стали називати “Забивання”. Таке з’єднання забезпечує надійну фіксацію жили усередині комутаційної панелі.

У телефонії також застосовуються IDC контакт – у такому варіанті застосування вони називаються крос. Дуже часта помилка, коли патч панель називають крос-панеллю або кросової панеллю. У сучасних мережах LAN крос-панель використовується дуже рідко. Такі панелі не мають розетки RJ45 і не використовуються в мережах з частим підключенням. Найчастіше крос-панелі можна зустріти в аналоговій телефонії.

Для патч-панелей існує низка характеристик, по якому прийнято їх розділяти. Залежно від характеристик патч панелі, їх ціна може відрізнятись.

  • Розмір патч-панелі – параметр, який визначає ширину патч-панелі. Найпопулярніший стандарт 19″ та 10″ дюймів.
  • Тип портів – параметр, який визначає середовище використання панелі. У нашому розділі представлені комп’ютерні або телефонні панелі.
  • Кількість портів – найпоширенішими є комп’ютерні панелі патч на 24, 48 портів. У телефонних мережах використовується 25 чи 50 портів.
  • Склад портів – патч панель може складатися з однотипних портів (наприклад RJ45, RJ12), або можливість встановлення декількох типів модулів. Такі патч-панелі називаються набірними.
  • Заземлення – у патч панелях модулі можуть бути неекрановані (UTP) та екрановані (FTP). У разі присутності заземлення по всій кабельній структурній мережі, то й порти мають бути екрановані.
  • Категорія – найпоширеніша комутаційна панель має категорію 5е. Але також зустрічаються категорії 6, 6а,7,7а.

До переваг патч-панелі відносять швидку та просту комутацію, практичність, простота встановлення та роботи з ними.